بروزرسانی:12:36:43.
پنجشنبه 1 اسفند 1398 | Thursday 20 February 2020

دبیرشورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حاشیه بازدید از پروژه های عمرانی و زیربنایی کیش بر رفع مشکلات اقتصادی و کمک به احیاء پروژه های راکد در جزیره خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فیدار از کیش، مرتضی بانک در حاشیه بازدید از برخی از پروژه های عمرانی و زیربنایی کیش که با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، غلامحسین مظفری مدیرعامل منطقه آزاد کیش، جمعی از مدیران و مسئولان دیگر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و کیش عصر امروز صورت گرفت با تبریک هفته دفاع مقدس و گرامی داشت یاد و خاطره شهدا اظهار داشت: خانواده شهدا چشم و چرا کشور هستند و با وجود آن ها و تحت زعامت رهبر معظم انقلاب و وحدت و یکپارچگی مردم امیدواریم در به اهداف نظام و انقلاب دست یافته و هیچگاه از مسیری که توسط شهدا و رزمندگان ترسیم شده است فاصله نگیریم.

وی با اشاره به اینکه کیش یکی از مهمترین مناطق استراتژیک کشور در حاشیه خلیج همیشه فارس و پرچمدار حفظ مرزهای کشور است افزود: به مردم جزیره زیبای کیش که با تلاش و اقتدار سعی در مرزبانی از مرزهای مهم کشور هستند و سرزنده و با تمام توان و تلاش خود فعالیت می کند می بالیم.

بانک در تشریح علت سفر به جزیره کیش تاکید کرد: بیشتر سفرهای ما به مناطق مختلف کشور به ویژه مناطق آزاد در راستای بازدید از فعالیت ها و پیشرفت همچنین بررسی مسائل و مشکلات و رفع موانع موجود در مسیر توسعه و رونق و گسترش فعالیت هاست و امروز فرصت خوبی دست داده است تا در میان مردم خوب و گرانمایه کیش به بررسی مشکلات این منطقه بپردازیم.

دشمن از تصمیمات خود شرمگین است

وی با بیان اینکه کشور در شرایط ناخواسته وارد جنگ اقتصادی و محدودیت های فراوانی از سوی دشمن شده است تاکید کرد: باوجود تفاهم های صورت گرفته در برجام، آمریکا با خروج یکطرفه و اعمال محدودیت های سنگین بر کشور انتظار داشت که بتواند انسجام و اقتدار کشور را زیر سوال برده و از مردم را در مقابل انقلاب و نظام اسلامی قرار دهد اما مشاهده کردند که این تنها یک خیال خام بود و امروز از چنین تصمیمی شرمگین و شرمسار هستند.

بانک افزود: دشمن تصور می کرد با ایجاد محدودیت ها و فشارهای اقتصادی مقاومت مردم در هم شکسته می شود و با تضعیف روحیه مردم اتحاد و انسجام از بین رفته و اقتصاد کشور دچار تزلزل و فروپاشی خواهد شد اما مردم فهیم ما نشان دادند که دشمن نمی تواند عظمت و اقتدار این ملت را با چنین بهانه های واهی در هم بشکند.

وی تاکید کرد: اما مسئولان باید بدانند که درک و آگاهی و حمایت مردم نباید موجب شود که ما از وظایف خود عدول کرده و آن ها را انجام ندهیم بلکه باید مسئولیت بیشتری احساس کرده و تمام تلاش خود را برای حمایت از مردم به کار بگیریم.

امیدی به همراهی کشورهای دیگر نداریم

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه در شرایط ویژه کنونی نمی تواند به حمایت کشورهای دیگر حتی کشورهای دوست امید بست افزود: به رغم مشکلات و فشارهای مالی که امروز به ما وارد می شود کشورهایی که دوست ما هم هستند از ما حمایت نمی کنند اما با این وجود و با تمام محدودیت ها توانسته ایم فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهیم.

وی با اشاره به آمارهای بانک مرکزی در کاهش نقطه به نقطه ماهانه تورم و بهبود کیفیت اشتغال و کاهش میزان بیکاری افزود: فهم مشترک بین مردم و مسئولان به ما هشدار می دهد که با همت و تلاش و برنامه ریزی بیشتر به سمت رفع مشکلات مردم حرکت کنیم.

بانک تاکید کرد: دشمنان تلاش می کنند تا راه های فروش نفت کشور را ببندند اما با هدایت رهبرمعظم انقلاب و برنامه ریزی های کلان در دولت و قوای مختلف به رغم تمامی فشارها تدوین بودجه کشور از درآمدهای صادراتی و مالیاتی همراه با کاهش درآمدهای نفتی انجام شده است.

وی تصریح کرد: امروز از تمامی امکانات کشور برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و اتکا به درآمد تولیدات استفاده شده است در حالیکه دشمن انتظار داشت صنایع تولیدی ما یک به یک از چرخه فعالیت خارج شده و کارگران ما بیکار شوند.

دبیر شواریعالی مناطق آزاد کشور با اشاره به افزایش سرمایه گذاری های داخلی در کشور در سال 97 به میزان 45 درصد نسبت به سال 96 و سال 98 نسبت به سال قبل افزود: این افزایش به دلیل هوشیاری مردم و یادگرفتن این است که چطور باید شرایط سخت را پشت سر بگذاریم همچنین افزایش تولیدات و صادرات است.

حمایت از واحدهای تولیدی با پذیرش مجوزهای کیش به عنوان ضمانت بانکی

وی افزود: تا دیروز در همین کیش واحدهایی داشتیم که وارد کننده بودند اما امروز تولید کننده و صادر کننده شده اند و این نشان می دهد که افق ها و مسیرهای آینده کشور ما بسته نیست و با استفاده از ظرفیت ها و توان و دانش مدرن و توانمندی جوانان این کشور می توانیم از شرایط سخت امروز نیز گذر کنیم.

مشاور رئیس جمهوربا اشاره به اینکه برخی واحدهای تولیدی در کیش در کشور کم نظیر و بی نظیر است افزود: خوشبختانه شاهد تحولات خوبی در کیش هستیم و واحدهایی که مدت ها در رکود بودند در حال فعالیت هستند و امروز خون جدیدی در رگ حیات اقتصادی کیش در حال رشد است و با ارتباط خوبی که با بانک مرکزی گرفته شده است مقرر شد تا مجوزها و اسناد کیش به عنوان ضمانت های بانکی مورد پذیرش بانک ها قرار گیرد.

وی با اشاره به نرخ 3 درصدی بیکاری در کیش در مقابل نرخ بیکاری 13 درصدی در کشور افزود: نباید اجازه بدهیم که وضعیت اشتغال در کیش با مشکل روبرو شود باید تلاش کنیم که نرخ بیکاری در کیش به صفر برسد.

ورود خودرو همچنان در بستر محدودیت

بانک در خصوص وضعیت ورود خودرو به کشور و مناطق آزاد نیز افزد: باید توجه داشته باشیم کشور در شرایط سختی است و محدودیت هایی وجود دارد که موجب کاهش درآمدهای ارزی شده است و باید بر روی افزایش تولیدات داخلی متمرکز کرد به همین دلیل محدودیت هایی در ورود خودرو وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: اقتدار و اتحاد امروز کشور ما با تکیه بر توان و دانش جوانان این سرزمین ما را در مقابل دشمنان بیمه کرده است و موجب می شود تا با تمامی محدودیت ها و تحریم ها همچنان بتوانیم با اقتدار کامل ازمرزهای سرزمین و مردم خود حراست و صیانت کنیم.

 

انتهای پیام/

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

پربازدیدترین

اخبار ویژه

Template Design:Dima Group