کیش فرمانده انتظامی ویژه و پایگاه دریابانی کیش گفت: ماموران آگاهی این جزیره در یک عملیات پلیسی موفق به دستگیری سه سارق با ۲۰۰ میلیارد ریال سرقت شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فیدار، سرهنگ علی اصغر جمالی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درپی وقوع چند فقره سرقت طلا و جواهرات از منازل مسکونی کیشوندان دستگیری سارق یا سارقین احتمالی با حمایت دستگاه قضایی در دستور کار مأموران پلیس آگاهی این فرماندهی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در پی اقدامات پلیسی سه متهم که در قالب سفر خانوادگی به کیش آمده بودند شناسایی تاکنون به ۱۰ فقره سرقت عمدتا لوازم و اشیا قیمتی همچون طلا و جواهرات اعتراف کردند افزود : ارزش ریالی طلا و جواهرات بیش از ۲۰۰میلیارد ریال برآورد شده است و تاکنون مالک بخشی از آنها با مراجعه مالباختگان شناسایی و با هماهنگی قضایی تحویل آنان خواهد شد.

سرهنگ اصغرجمالی گفت: شناسایی منازل فاقدایمنی و سرقت از منازل طبقه همکف، اول و ورود بی دردسر به منازل، استفاده از خانه های شبانه به عنوان مخفیگاه، تخریب گاو صندوق و سرقت طلا و ارز انگیزه سرقت از منازل را برای سارقین بصورت خانوادگی افزایش داده است.

وی یادآور شد: به مالکین توصیه می شود در حین خروج از جزیره نسبت به رعایت اصول ایمنی پیشگیری از سرقت اموال خود اطمینان حاصل نمایند.

فرمانده انتظامی ویژه و پایگاه دریابانی کیش گفت: با توجه به سرقت های سریالی صورت گرفته روند رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد و به دلیل اینکه تعدادی از مالباختگان خارج از کیش حضور دارند نیاز به حضور آنان جهت شناسایی اموال و طرح شکایت توسط آنان است.

وی افزود: سارقین بدانند کیش جای امن برای آنان نخواهد بود و قطع به یقین با همکاری خوب مردم از طریق تماس با ۱۱۰ و تامین نیازهای چون دوربین چهره خوان توسط مسئولین متولی می تواند عامل بازدارنده ای در پیشگیری از سرقت ها در جزیره کیش باشد.

کمالی دادیار شعبه دو دادگستری کیش در خصوص این پرونده اظهار کرد: این پرونده مربوط به سرقت از منازل مسکونی است که هنوز شکات آن درحال شناسایی هستند و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه در راستای سیاست ها و ماموریت های قوه قضائیه با ناقضان حقوق مردم با شدت و حدت برخورد می شود تاکید کرد: پس از تکمیل تحقیقات، پرونده به همراه کیفرخواست به دادگاه ارسال می شود تا پس از بررسی های لازم اموال افرادی که مورد سرقت قرار گرفته اند به آنان بازگردانده شود.

وی با اشاره به اینکه نگهداری از اموال از اولویت هایی است که مردم باید نسبت به آن حساس باشند افزود: پیشگیری از وقوع جرم از مواردی است که باید در اولویت قرار داده شود و مردم باید نسبت به حفاظت از اموال خود حساسیت بیشتری داشته باشند تا اموال و دارایی های آنان مورد دستبرد سارقان قرار نگیرد.

پلیس پاکدست رشوه را رد کرد

دادیار شعبه دو دادگستری کیش استفاده از گاوصندوق های مناسب، نصب دوربین های مدار بسته و استفاده از تجهیرات ضد سرقت، سپردن منزل به افراد امین هنگام مسافرت، عدم نگهداری اموال گران قیمت در منزل، داشتن عکس و فاکتورهای خرید از جواهرات را از جمله مواردی برشمرد که می تواند به دستگیری مجرمان کمک کند.

وی تاکید کرد: بسیاری از سارقان قبل از اقدام به سرقت نسبت به شناسایی محل مبادرت می ورزند در نتیجه هنگام خالی بودن منزل از برداشتن تراکت هایی که درب منازل برای این منظور قرار داده می شود اقدام نمایید، و همچنین پرده های منازل کشیده باشد تا داخل منازل از بیرون دیده نشود و شب هنگام در صورت خالی بودن منزل از قبل یکی از چراغ های خانه روشن گذاشته شود.

کمالی همچنین از مامور پاکدستی که اقدام به رد رشوه یکی از متهمان دستگیر شده در یکی از استان های غربی کشور کرده بود تقدیر کرد.

سارقان دستگیر شده که به صورت خانوادگی در یکی از خانه های شبانه اقامت داشتند پس از سرقت در کمتر از 48 ساعت توسط پلیس کیش دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

یکی از شکات این پرونده با اشاره به اینکه تنها سه ساعت از منزل خارج شده بود و پس از بازگشت مشاهده کرده است که منزل وی مورد سرقت قرار گرفته است افزود: بیش از یک میلیارد تومان طلا و جواهرات، ارز و پول نقد ولی که در گاوصندوق های کوچک خانگی قرار داشت توسط سارقان به سرقت رفته بود که پس از اطلاع به کلانتری، ماموران پلیس کیش توانستند به سرعت باور نکردنی و در کمتر از 48 ساعت سارقان را شناسایی و دستگیر کنند که از این عزیزان نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

با توجه به اینکه این افراد سابقه کیفری و سرقت داشته و چندین مرتبه طی سه ماه گذشته به کیش سفر کرده و در خانه های شبانه برای رصد و شناسایی سوژه های خود اقدام کرده اند به نظر می رسد دو مورد مهم وجود دارد که مسئولان باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.

یکی از مهمترین موارد استفاده از سیستم های چهره نگاری در مبادی ورودی و دیگری ساماندهی خانه های شبانه است که به سهولت در اختیار افراد قرار می گیرد و گاه این منازل نیز مورد دستبرد سارقان قرار گرفته و یا محل امنی برای سرقت های بعدی آنان می شود.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار و مطالب سایت

پر بیننده ترین اخبار و مطالب سایت

Template Design:Dima Group