بروزرسانی:10:06:22.
پنجشنبه 23 آبان 1398 | Thursday 14 November 2019

رئیس پردیس بین الملل کیش دانشگاه صنعتی شریف از پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی با بررسی سوابق و اعطای بورس تحصیلی به نفرات برتر خبرداد.

 رئیس کمیسیون خدمات محتوایی وارزش افزوده نظام صنفی رایانه ای استان تهران گفت: خدمات محتوایی و ارزش افزوده می تواند سهم بزرگی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دهد و به زودی خدمات نرم افزاری و ارائه سرویس های دیجیتالی توسعه بیشتری خواهند یافت.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فیدار از سایت سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با اشاره به اینکه موضوع خدمات ارزش های افزوده و خدمات محتوای دیجیتالی از موضوعاتی است که در اکوسیستم فناوری اطلاعات بسیار بحث برانگیز بوده است اظهار کرد: در واقع بحث‌هایی هم وجود دارد که این حوزه اساسا باید بخشی از صنعت آی تی به حساب بیاید یا در واقع کاری است که باید بر عهده سازمانی مانند وزارت ارشاد قرار بگیرد.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که در این حوزه کار می کنند هم به مجوزهایی مانند مجوز رسانه های دیجیتال احتیاج دارند، یعنی رگولاتوری این حوزه در بخش دیگری هم در حال انجام است. اما با توسعه سرویس های نسل سوم اینترنت و پس از آن، نقش توسعه نرم افزار در کنار توسعه محتوا اهمیت یافت و در طول دو سال گذشته شرکت‌هایی که بر نرم افزار معطوف شده بودند با قدرت بیشتر وارد بازار شدند.

صابر امامی افزود:در اوایل سال ۹۷ پیشنهاد تاسیس این کمیسیون زیر عنوان کمیسیون خدمات محتوایی و ارزش افزوده مطرح شد تا فضایی برای هم فکری و هم افزایی فراهم شود. در همین راستا بازیگران اصلی این حوزه تصمیم گرفتند در تشکیل این کمیسیون برای بهبود کیفیت خدمات و بهبود شرایط صنفی، در سازمان نظام صنفی رایانه ای مشارکت کنند.

وی تاکید کرد: :« به نظرم در آینده نزدیک در حوزه خدمات محتوایی شرکت های زیادی وارد این عرصه شوند، همان گونه که در بازار جهانی شاهد هستیم کسب و کار ارائه سرویس های دیجیتالی، سهم زیادی از تولید ناخالص ملی را از آن خود کرده‌اند. در حالی که در کشور ما اصلا سهم بزرگی وجود ندارد، یعنی ما درباره دهم درصد صحبت می کنیم. در کشورهای توسعه یافته حدود ۸درصد سهم حوزه محتواست که نیمی از آن متعلق محتوای دیجیتالی است. در آمریکای شمالی و اروپای غربی این رقم از این هم بیشتر است.»

رییس کمیسیون خدمات محتوایی و ارزش افزوده سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران افزود: در کشور ما این رقم برای محتوا حداکثر 0.2 درصد تولید ناخالص داخلی است . حالا این که چه بخشی از آن به محتوای دیجیتال اختصاص دارد، اهمیت زیادی ندارد چون به نسبت کل عدد بزرگی نیست. می خواهم بگویم یک اقیانوس آرام پیش روی ماست و قطعا به زودی شاهد ظهور فعالان متعدد دیگری در این حوزه با توجه به پتانسیل موجود خواهیم بود. اهمیت کار ما در این کمیسیون در آینده بیشتر مشخص خواهد شد.

به گفته سابر امامی  مشارکت فعالان این حوزه در این کمیسیون بسیار مطلوب بوده است چرا که برای اولین بار فرصتی برای فعالیت صنفی به وجود آمدهاست که فعالان بتوانند با همفکری فضا را بهبود ببخشند. اکوسیستم پیش از این تحت تاثیر شرکت های تجمیع کننده بوده، اما فضای این کمیسیون به سمتی رفته که شرکت های تولید کننده محتوا و تولید کننده سرویس بتوانند در کنار تجمیع کننده ها با هم فعالیت کنند.

محسن یوسف پور دبیر کمیسیون ارائه کنندگان خدمات محتوا و ارزش افزوده نیز در این خصوص بیان کرد:« این حوزه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم زیادی به وجود آورده است. به طور مستقیم حدودا ۴۰۰ شرکت در سراسر کشور وجود دارند که هر کدام به طور متوسط ۱۵ تا ۲۰ نفر نیرو دارند. اما تا جایی که ما توانستیم آمار را بررسی کنیم حدود ۱۰هزار شغل غیر مستقیم به کمک خدمات محتوایی و ارزش افزوده به وجود آمده است، یعنی ۱۰ هزار نفر در سراسر کشور همه یا قسمتی از شغل خود را از طریق این صنعت به انجام می رسانند. این صنعت بسیار جوان است و چون مسیر رشد به خاطر اتفاقات مختلف و موانع بسیار، به صورت بسیار کند پیش رفته، جای زیادی برای شتاب و توسعه سریع وجود دارد.»

وی اضافه کرد: این صنعت می تواند سهم بزرگی از تولید ناخالص داخلی داشته باشد و اتفاقا صنعتی است که کمترین تاثیرات را از اتفاقات بین المللی و شرایط تحریم بگیرد و در عین حال کمک اقتصادی به کشور هم بکند.

به اعتقاد این مقام مسئول در حالی که صفر تا صد زنجیره ارزش این صنعت می تواند در داخل کشورتامین شود و دسترسی خدمات را هم برای همه در سراسر کشور آسان تر کند. یکی از جدی ترین ابزارهای ایجاد عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت های برابر توسعه خدمات دیجیتالی است که می تواند شفافیت‌ زیادی هم ایجاد کند. خیلی از مشکلاتی که در جامعه داریم با حرکت به سمت دیجیتالی کردن خدمات و عرضه خدمات در فضای دیجیتال قابل حل است.

وی خاطر نشان کرد: این کمیسیون تلاش می کند این کمیسیون را تشکیل داده اند تا مسیر توسعه دیجیتال و حل مشکلات کشور در شرایط فعلی با کمک فعالان این حوزه هموار کنند و به روند کاری که این کمیسیون در پیش گرفته هم بسیار امیدوارند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

مدیرعامل شرکت مبین‌وان گفت: سرویس‌های دیجیتال تحریم ناپذیرند و در صورتی که کیفیت لازم و ادبیات جهانی را داشته باشند، به راحتی قابل عرضه در بازارهای بین‌المللی هستند.

رئیس اداره آموزش و پرورش کیش با تاکید بر ارتقاء رتبه دانش آموزان پایه دوازدهم کیش در استان گفت: با کسب رتبه اول استانی در بخش درصد قبولی آزمون نهایی پایه دوازدهم، در بخش میانگین نمرات نیز سطح استان هرمزگان به این واسطه افزایش یافته است.

دکتر مظفری بر حمایت از فعالیت شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت و تقویت همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی کشور در جزیره کیش تاکید کرد.

دومین ماراتن برنامه نویسی سلامت ایران که با حضور 20 تیم درپردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف کیش برگزار شد پس از 72 ساعت رقابت سنگین با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وجود بیش از 1200 شرکت دنش بینان در کشور از تولید 96 درصد نیازهای دارویی کشور در داخل خبرداد.

معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت با تاکید بر اهمیت سلامت به عنوان یکی از جنبه های اصلی حقوق بشر گفت: سلامت بزرگترین مصداق عدالت اجتماعی است که تحقق آن از مهمترین وظایف دولت هاست.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اهمیت توجه به استعدادهای جوان و نخبگان کشور گفت: امروز کل دولت نیازمند اندیشه های جوان در حوزه های مختلف برای توسعه و رونق کشور است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: امیدواریم با استقرار دبیرخانه دائمی مسابقات برنامه نویسی سلامت کشور در جزیره کیش همه ساله میزبان نخبگان برنامه نویسی سلامت کشور و برگزاری این ماراتن در کیش باشیم.

تبلیغات

پربازدیدترین

اخبار ویژه

Template Design:Dima Group