امام جمعه کیش با اشاره به اینکه در جزیره کیش کارهای فرهنگی خوبی انجام شده گفت: کیش دارای زیرساخت های فرهنگی مذهبی مطلوبی است و نباید در این حوزه نگاه بخشی به جزیره کیش داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فیدار آریا، حجت الاسلام احمد حسن زاده در نشت قرارگاه فرهنگی اجتماعی فرماندهی انتظامی ویژه کیش که با حضور جمعی از مسئولان و روحانیون جزیره کیش برگزار شد با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) با تقدیر از فرماندهی انتظامی ویژه کیش در راستای برگزاری جلسه هم اندیشی در خصوص مسائل فرهنگی اجتماعی جزیره اظهار کرد: در مورد مسائل فرهنگی کیش نیاز است تا تحلیل واقع بینانه صورت گرفته و نباید به صورت بخشی در این حوزه  اظهار نظر کرد.

وی به برخی گلایه ها از معضلات اجتماعی در کیش توسط مسئولان و کسانی که از دور نگاهی به کیش دارند و یا در اولین ورود به جزیره با برخی معضلات برخورد می کنند افزود: اگر بخواهیم در خصوص زیرساخت های فرهنگی جزیره کیش اظهار نظری کنیم باید نگاه جامع به این مسائل داشته باشیم زیرا در یک نگاه بخشی نتیجه ای که حاصل می شود صحیح نیست و نمی توان قضاوت درستی از مسائل ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات فرهنگی و مذهبی بسیاری از میهمانان جزیره کیش از این منطقه کامل نیست و براساس مشاهدات اولیه اظهار نظر هایی در این مورد صورت می گیرد افزود: کسانی که برای اولین بار وارد کیش می شوند به بخش های مختلف فرهنگی کیش آشنایی ندارند و با مشاهده اولین ناهنجاری در مورد کیش قضاوت می کنند که این قضاوت صحیح نیست. 

وی با تصریح بر اینکه نگاه ها و قضاوت های منفی نسبت به جزیره کیش بخشی است و ما آن را قبول نداریم ادامه داد: برای قضاوت در خصوص مسائل فرهنگی جزیره و نگاه صحیح از کیش نیاز است تا تمامی رویدادها و رویکردهای مذهبی و فرهنگی به خوبی دیده شده و در یک نگاه کلان کیش مورد قضاوت قرار گیرد.

امام جمعه کیش تاکید کرد: براساس واقعیت های مذهبی و فرهنگی کیش، ما مردم و مسئولان کیش معتقدیم که کیش از نظر فرهنگی نسبت به بسیاری از مناطق دیگر کشور جمهوری اسلامی ایران در سطح بالاتری قرار دارد و این ادعا با دلیل و برهان قابل اثبات است.

وی با اشاره به نگاه کلان و همه جانبه به مسائل فرهنگی یک منطقه افزود: فرهنگ به صورت یک منظومه و دارای اقمار مختلف و به هم پیوسته ای است و برای قضاوت در خصوص فرهنگ یک منطقه باید تمامی ابعاد آن مورد نظر و توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام حسن زاده با بیان اینکه وضعیت فرهنگی کیش را باید از افق بالا دید و در مورد آن نظر داد افزود: زیرساخت بخشی از فرهنگ به شمار می رود که در این حوزه کیش در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

وی به ساخت مسجد در قلب جزیره کیش اشاره کرد و افزود: چنین اتفاقی در کشور بی نظیر و یا کم نظیر است که به همت نهاد امام جمعه در کیش صورت گرفته است.

امام جمعه کیش به برگزاری مراسم افطاری و نمازهای جماعت در اکثر بازارهای کیش با حضور مبلغان مذهبی در ماه رمضان، برگزاری جشن استقبال از ماه رمضان و برگزاری مسابقات هر ساله قرآن کریم در ابعاد مختلف در ماه مبارک رمضانن در کیش و برنامه های فرهنگی مذهبی به خصوص در ایام محرم با حضور هیئت های مذهبی از تمامی اقوام ایرانی به صورت گسترده که کیش را به یک جزیره حسینی تبدیل می کند اشاره کرد و افزود: در حوزه فعالیت های فرهنگی و مذهبی کیش در شرایط بسیار مطلوبی است و روز به روز نیز به این پیشرفت ها افزوده می شود و این بخش نیز به عنوان کار فرهنگی از دیگر اقمار این منظومه فرهنگی به شمار می رود که در این حوزه هم تلاش های بسیاری صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه معضلات اجتماعی یکی از نقاط ضعفی است که باید در کیش نسبت به آن توجه بیشتری شده و برای رفع آن نیاز به همکاری همه مسئولان و نهادها است تصریح کرد: در یک تحلیل درست و منطقی به خوبی دیده می شود که در حوزه معضلات اجتماعی تا قبل از بروز و شیوع کرونا وضعیت کیش با شرایط کنونی تفاوت محسوسی داشت.

خطیب جمعه کیش در ادامه افزود: علت برخی تفاوت های دیده شده در کیش حضور گردشگرانی است که قبل از کرونا  خارج از کشور را به عنوان مقاصد گردشگری انتخاب می کردند که پس از کرونا به دلیل گرانی ارز یا بسته بودن مرزها کیش را مقصد سفر خود قرار داده اند و این افراد با نگاه متفاوتی به کیش سفر می کنند.

وی افزود: در بسیاری از مواقع میزان اقامت گردشگران بیش از 2 الی 3 روز نیست و در این مدت کوتاه امکان تاثیر گذاری فعالیت فرهنگی بر روی این گردشگران وجود ندارد.

امام جمعه کیش به مصوبات نشست های مستمر قرار گاه فرهنگی نهاد امامت جمعه و فرماندهی انتظامی ویژه کیش و خروجی های ارزنده آن اشاره کرد و افزود: از نظر زیرساختی فرهنگی و مذهبی مصوبات بسیار خوبی در این جلسات صورت گرفته که کمتر در کشور نظیر آن دیده شده و فعالیت های مرتبط خوبی نیز انجام شده است.

وی با تقدیر از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نیروی انتظامی ویژه کیش در این حوزه به ویژه عفاف و حجاب در کیش تاکید کرد: معضل بدحجابی از معضلات چند وجهی و پیچیده ای است که برای از برخورد مناسب با آن نیاز به همکاری تمامی ارگان ها و نهادهای مرتبط به خصوص سازمان منطقه آزاد کیش وجود دارد.

حجت الاسلام حسن زاده افزود: نامه نگاری هایی در این خصوص با مسئولان منطقه صورت گرفته است که به دلیل تغییرات پاسخ مناسبی دریافت نشده اما انتظار می رود مسئولان جدید برای رفع این معضل اجتماعی به میدان بیایند.

امام جمعه کیش در پایان خاطر نشان کرد: برای تحلیل صحیح از مسائل فرهنگی مذهبی کیش باید نگاه کلان و کلی به تمام بخش های این منظومه فرهنگی داشت و از نگاه بخشی پرهیز کرد که در این صورت کیش از وضعیت فرهنگی شایسته ای برخوردار است.

در پایان این مراسم به پاس قدردانی از اقدامات فرهنگی و اجتماعی پلیس کیش از سرهنگ علی اصغر جمالی فرمانده انتظامی ویژه و پایگاه دریابانی کیش، سرگرد محمد زنگانه معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس کیش و روحانی حسینی رئیس عقیدتی سیاسی پلیس کیش از سوی امام جمعه جزیره کیش با اهداء لوح قدردانی شد.

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار و مطالب سایت

پر بیننده ترین اخبار و مطالب سایت

Template Design:Dima Group