بروزرسانی:13:55:25.
شنبه 5 مهر 1399 | Saturday 26 September 2020

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستي با حضور دبیر ومعاونان شورایعالی مناطق آزاد و مديران عامل سازمان های مناطق آزاد با تاكيد بر اهميت نقش مناطق آزاد در دوران تحريم، ضرورت اجراي قانون چگونگي اداره اين مناطق به شكل كامل را تاييد كرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فیدار از فرینا، فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه مناطق آزاد را بايد آزاد گذاشت تا فراتر از موقعيت سرزمين اصلي امكان مبادلات تجاري و اقتصادی در محدوده آن فراهم شود با ارزیابی مثبت رويكرد جديد دبيرخانه شورایعالی و مناطق آزاد را در تحقق صادرات، جذب سرمايه گذاري خارجي و داخلي و اصلاح فضاي كسب و كار مبتنی بر حمايت از توليد داخلي به حفظ ثبات بازار ارز تاکید کرد.

در اين نشست مشاور رییس جمهور و دبير شورایعالي مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارائه گزارشي از عملكرد مناطق آزاد در دوره اول دولت تدبير و اميد تاكنون به رشد عدد صادرات از ١٩٢ ميليون دلار در سال ٩٢ و به میزان صادرات ١ ميليارد و ٥٠ ميليون دلار در سال ٩٦ اشاره کرد و افزود: در تلاشيم با همه موانع و مشكلات پيش آمده در فضاي اقتصادي كشور اين روند مثبت همچنان ادامه يابد.

مرتضي بانك، اشتغال ایجاد شده در مناطق آزاد که بالغ بر 285 هزار نفر است را ماحصل حضور 1600 واحد تولیدی خدماتی در این مناطق دانست و گفت: برنامه های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کارهای نوین در مناطق در دست اقدام است که ظرفیت اشتغال طی سال های آتی گسترش خواهد یافت.

وی افزود: مناطق آزاد بدون بهره مندي از بودجه دولتي طي ٥ سال ده هزار ميليارد تومان درآمد داشته که ٥٠ درصد آن صرف پروژه هاي عمراني و تكميل زيرساخت هاي مناطق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ذکر این نکته که منطقه آزاد بدون اجراي كامل قانون آن واقعي نيست و در حد يك عنوان باقي مي ماند از دخالت دستگاه ها و نهادها در امور مناطق و نقض صريح قانون اظهار تاسف كرد.

در پايان این نشست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به توسعه مناطق آزاد و موفقيت آنها در ساير كشورها به خصوص همسايگان ما گفت: بايد عدم نگاه مثبت به مناطق آزاد در كشور آسيب شناسي شود تا مشكلات موجود را ريشه يابي و آنها را مرتفع كنيم.

 دراين نشست که سه شنبه ١٨ دي ماه و به ميزباني وزارت امور اقتصادی و دارايي برگزار شد مديران عامل سازمان های مناطق آزاد گزارش كوتاهي از مشكلات و موانع خود مطرح کردند.

 

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

پربازدیدترین

اخبار ویژه

Template Design:Dima Group